Job Search Career Work Resume  - trudi1 / Pixabay

Profesní životopis

Profesní životopis nebo také pracovní životopis je forma životopisu, který je obvykle vyžadován při přijímacím řízení do nového zaměstnání. Zaměstnavatel zpravidla vyžaduje zaslat profesní životopis a na základě těchto životopisů se rozhoduje, koho si pozve na osobní pohovor. Profesní životopis je tedy velmi důležitý dokument, který se velmi podílí na tom, jestli se vám povede získat novou práci. Pokud totiž váš profesní životopis na první pohled nezaujme, nebudete pozváni na přijímací pohovor a novou práci nedostanete.

Nová práce? Profesní životopis snadno a rychle!

Nová práce? Profesní životopis snadno a rychle!

Jak napsat profesní životopis

Profesní životopis, nebo také někdy nazývaný pracovní životopis, je svou formou především strukturovaný životopis. Tento dokument by tedy měl obsahovat především fakta, která se týkají vašich předchozích pracovních a profesních zkušeností. Kromě informací o předchozí praxi v jiných zaměstnáních by váš profesní životopis měl obsahovat informace o vašem vzdělání, o vašich dalších znalostech a schopnostech jako je znalost cizího jazyka, řidičský průkaz, různé certifikáty a zkoušky, které jste absolvovali. V profesním životopise také nesmí chybět základní osobní informace a kontakty na kterých jste k zastižení.

Profesní životopis – jak popsat předchozí zaměstnání?

Nejdůležitější částí dokumentu profesní životopis je popis vašich předchozích zaměstnání. Nemělo by se jednat jen o prostý výčet společností a názvů pozic, na kterých jste pracovali. To hlavní by mělo být popsat, jaká byla náplň vaší práce a především to jakou jste měli zodpovědnost a jakých jste dosáhli úspěchů.

Při popisování vašich předchozích profesních zkušeností se musíte zamyslet. Zkuste si představit, jaké asi bude náplň práce, o kterou se ucházíte. A zároveň zkuste zapřemýšlet jaké znalosti a schopnosti jsou pro danou práci potřeba. Pokud si myslíte, že už jste vykonávali podobnou práci a máte všechny potřebné znalosti a schopnosti, zkuste pak toto do svého životopisu napsat. Je důležité, aby váš profesní životopis obsahoval jasně sdělenou informaci, že jste zkušený pracovník, který se pro danou pozici dobře hodí.

Vzhledem k tomu že strukturovaný životopis nenabízí moc prostoru pro to, abyste se rozepsali (to můžete uplatnit, až budete psát motivační dopis), musíte se pokusit svoje znalosti a schopnosti vyjádřit tak aby byly jasně vidět. Pokud se například ucházíte o nějakou obchodní pozici, a máte již z předchozích zaměstnání zkušenosti z obchodováním, napište to. Váš profesní životopis pak u předchozích zaměstnání může obsahovat stručný popis toho s jakými produkty nebo klienty jste obchodovali, jaké byly vaše úspěchy, jestli se vám dařilo plnit zadané obchodní cíle. Pokud váš profesní životopis bude obsahovat jasně formulovanou informaci, že jste zkušený a úspěšný obchodník, je velmi pravděpodobné že si nový zaměstnavatel ze všech kandidátů o novou práci vybere právě vás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *